Hospoda zde byla 255 let. V Úpici z ruiny vykřesali krásnou Dřevěnku

Dvě stě let sloužila Dřevěnka v Úpici v Královéhradeckém kraji jako hospoda. Teď je z ní národní kulturní památka, která díky rozsáhlé rekonstrukci získala opět důstojný vzhled.

Za záchranu Dřevěnky v Úpici bylo oceněno město Úpice.

První písemný doklad o ní pochází z roku 1559, hospoda se v ní provozovala v...
Kolem poloviny minulého století začala chátrat, a dokonce jí hrozilo zavření....
Roubená stavba byla na počátku 21. století ve zcela havarijním stavu a zdálo...

V roce 2008 odkoupilo roubenku město Úpice a začalo chystat celkovou...

Dřevěnka stojí v srdci podkrkonošského městečka, které je spjaté s pohádkami Karla Čapka, a je připomínkou lidové roubené architektury. První písemný doklad o ní pochází z roku 1559, hospoda se v ní provozovala v letech 1735–1990.

Za záchranu Dřevěnky v Úpici bylo oceněno město Úpice.
Dům čp. 92 v Úpici, nazývaný Dřevěnka, je jedním z nejstarších a největších českých maloměstských dřevěných domů, který se navíc dochoval v relativní úplnosti a autentičnosti z doby výstavby.
V přízemí se nachází přednášková místnost muzea a informační centrum.

Výraznou proměnu na vnějším vzhledu Dřevěnky představuje výměna azbestocementové krytiny za dřevěný štípaný šindel.

Kolem poloviny minulého století začala chátrat, a dokonce jí hrozilo zavření. Nakonec sloužila dál, ale pomalu se rozpadala.

V roce 2007 si Dřevěnku pronajalo občanské sdružení Chalupění z Batňovic, jehož hlavním záměrem bylo otevřít v ní muzejní expozici a galerii. O rok později ji odkoupilo město Úpice a začalo chystat celkovou rekonstrukci.

Díky tomu, že v roce 2010 byla stavba prohlášena za národní kulturní památku, mohlo město žádat o dotace.

Před začátkem rekonstrukce bylo nezbytné provést řadu průzkumů: posouzení stavu dřevěných konstrukcí, průzkum stavebně-historický, statický, dendrochronologický a další. Na jejich základě se stanovil režim prací.

Část dřevěných konstrukcí byla dožilá, napadená dřevokazným hmyzem
a houbami, střechu pokrývala azbestocementová krytina a interiéry odpovídaly
dlouholetému stavu bez údržby. Dosloužily také dřevěné podlahy.

Výraznou proměnu na vnějším vzhledu Dřevěnky představuje výměna azbestocementové krytiny za dřevěný štípaný šindel. Ošetřily se venkovní roubené stěny a vymazávky se nabílily vápnem. Díky citlivému přístupu k rekonstrukci s důrazem na obnovu se zachoval architektonický ráz budovy.

Rekonstrukce trvala devět let a stála skoro dvacet milionů korun. V přízemí se nachází přednášková místnost muzea a informační centrum. V prvním patře se návštěvníci v expozici městského muzea a galerie seznámí s podobou interiérů a předmětů lidového charakteru z druhé poloviny devatenáctého a první poloviny dvacátého století. V podkroví je nainstalovaná výstava fotografií
mapujících průběh rekonstrukce.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

První místnosti v obnovené Dřevěnce s exponáty:

22. prosince 2018

První místnosti v obnovené Dřevěnce již mají exponáty | (1:45) | video: iDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/rekonstrukce/roubenka-drevostavba-upice-hospoda-karel-capek-kulturni-pamatka.A200217_131316_rekonstrukce_web?