Otevřený dopis členům zastupitelstva města Úpice

Od říjnových komunálních voleb již uběhlo několik týdnů a mezitím jsme stihli ustavující schůzi zastupitelsva, kde nebyl zvolen nový starosta. Volby dopadly jak dopadly a od samého začátku bylo zřejmé, že vyjednávání o vedoucích postech na radnici nebudou snadná. Ve středu 26. 11. se uskuteční první zasedání zastupitelstva, při kterém nás mimo jiné čeká i druhý pokus volby starosty a místostarosty (místostarostů). Do dnešního dne však není jasné, jak to vlastně ve středu zase dopadne, protože, co se jeden den dohodne, tak za dva dny už neplatí. Každopádně Žít v Úpici, jako vítězné volební uskupení, chce mít ve vedení města svého zástupce. Při první volbě jsme byli připraveni nominovat našeho lídra Petra Hrona na post místostarosty. K volbě však nedošlo. Při druhém pokusu už budeme usilovat o post starosty. Jak to celé dopadne, uvidíme ve středu (začátek zasedání je v 17 hodin). Jak by to mělo dopadnout podle nás a proč, si přečtěte v otevřeném dopise adresovaném zastupitelům města Úpice.

Vážení kolegové,

ve středu nás čeká první schůze zastupitelstva a mimo jiné také druhá volba vedení města. Nejdříve bych rád reagoval na návrh Karla Šklíby (starosta: Ing. Hůlek, místostarostové: Šklíba, Bárta), který nám poslal po ustavující schůzi a který se mě osobně dotýká, protože zde figuruje mé jmeno na postu neuvolněného místostarosty. Za sebe musím říci, že bych v tuto chvíli nebyl schopen odpovědně plnit funkci neuvolněného místostarosty a proto ho musím odmítnout. A především si myslím, že v čele města by měli být dva uvolnění zastupitelé, kteří budou pro Úpici pracovat na plný úvazek. Úpice potřebuje aktivní řízení a ne jen „obsazená křesla“.

Na druhou stranu souhlasím s tím, že bychom měli oba „znesvářené tábory“, jak nás Karel označil, spojit a společně pracovat na lepší Úpici. A jsem rád, že už první pracovní porada zastupitelů byla celkem konstruktivní.

Proto budu ve středu navrhovat na post starosty Petra Hrona – lídra vítězného uskupení Žít v Úpici, který získal třetí největší počet hlasů ze všech zvolených zastupitelů, což považuji za jasný signál od voličů, že by byl jako starosta přijatelný.

Dosavadní koalice ať dosadí svého zástupce na post místostarosty. Podle všeho asi Ing. Jaroslava Hůlka.

Tato varianta mi příjde jako ideální s ohledem na výsledek voleb i s ohledem na předání zkušeností mezi generacemi, ke kterému stejně dříve či později bude muset dojít.

Od ustavující schůze probíhalo několik různých jednání mezi různými zastupiteli. Minulý víkend proběhlo setkání Petra Hrona s p. Hůlkem, na kterém byla oboustranně vyjádřena vůle spolupracovat a dokonce došlo ke shodě na obsazení postu starosty (Hron) a místostarosty (Hůlek). Když jsem se to dozvěděl, tak jsem měl opravdu radost, že se snad pohneme z místa a budeme moci konečně začít pracovat.

Dnes jsem se ale dozvěděl informaci o připravované variantě s p. Hůlkem na postu starosty a pány Fryčkou a Šklíbou na postech neuvolněných místostarostů. A já se ptám proč? V čem je tato varianta spojující? Kde je odraz výsledků voleb?

Nevím jestli je to jen neschopnost dohodnout se, nebo je to hra o posty a politické body, které bych se, jako nepolitik a člověk, který chce hlavně pracovat pro své město, nerad účastnil.

Pokud máte kuráž toto prohlasovat, tak prosím, je to jistě legitimní a potřebujete 7 hlasů. Uvědomte si ale, že tím jednak zklamete důvěru minimálně poloviny úpičáků, a co je mnohem zásadnější, odradíte mladé lidi od zapojení se do řešení věcí veřejných. Tím nemyslím ani tak nás, současné zastupitele, ale hlavně další lidi v budoucnosti.

Jistě si každý z vás uvědomuje potřebu generační obměny ve vedení města. Dokonce o ní všichni mluvíte. Nyní máme společně dobrou příležitost ji nastartovat. Proto vás vyzývám k tomu, abyste ve středu hlasovali zodpovědně. Pro Úpici a její občany.

S pozdravem,

Lukáš Bárta
zastupitel